Ahoj všem a díky za nahlédnutí. Můžete si projít ochutnávkou mých pokusů z odvětví fotografie, pozie, litera a kresby... :-) (Ovšem mým největším koníčkem je chovatelství.)
P1161669 malá.jpg
1082.jpg
II.jpg
fotka Z. B..jpg
ODPOVĚDI ŠANSONIÉRKY ZLATKY BARTOŠKOVÉ

Prozraď našim čtenářům, od kolika let tě začalo bavit zpívání a kdy jsi se mu začala věnovat naplno?
Muzika patří k mému životu, co se pamatuji a vlastně si ani nedokážu vybavit dobu, kdy bych nezpívala. Je to takový můj kámoš na celý život, ...utvářela mě, učila a mnohdy třeba i zachránila. A hlavně, vždycky tady byla a já se na ni mohla spolehnout. Je pravda, že jsem ji kdysi na téměř dvacet let opustila, ale nakonec to možná bylo právě proto, abych se k ní zase vrátila...

K jaké době se vztahuje začátek tvojí profesní dráhy a co tě k ní inspirovalo? Vím že jsi zpívala hned s několika známými orchestry. Můžeš některé připomenout?
Začátky patřily Olomouci a kapele Rytmus 5, a když se ohlédnu zpět, zřejmě je to dodnes období, kdy jsem se asi nejvíc naučila. Pak přišla nabídka do Liberce do orchestru Ladislava Bareše a později do Prahy do orchestru Václava Zahradníka. Profesionální dráhu pak zřejmě odstartovalo několik celonárodních pěveckých soutěží - Intertalent, Zlatá loutna, Děčínská kotva. A nakonec přišel Armádní umělecký soubor a orchestr Rudolfa Koudelky. Z těch, kteří mě v hudbě vedli a učili, musím ještě zmínit profesorku Mlejnkovou z pražské Lidové konzervatoře a hudebního skladatele Jindřicha Brabce, který mě lidsky i muzikantky provázel, jak v mých začátcích, tak po celé toto prvního období.


Momentálně se věnuješ šansonu. Čím si tě tento styl hudby získal?
Ono se zřejmě nedá ani tak přesně říct, že jde o klasický šanson, spíš písně o životě a o všem, co s sebou nese. Já vlastně muzikantsky a pěvecky spíš cítím soul a jazz, ale člověk, jak jde životem, přirozeně se mění, potkává nové věci, které ho osloví a ta konečná volba nemusí být jednoznačná. A ta člověčina, kterou já ve zpívání cítím, a doufám, že i ctím, se nějak přirozeně brání onomu pověstnému škatulkování. Po mém návratu ke zpívání jsem měla obrovské štěstí na autory textaře i skladatele, až si někdy říkám, že je to spíš zázrak. Píšou mi texty, které jsou samy o sobě velkými příběhy nebo básněmi, ale je v nich také kus mě samotné, …jsou to báječní citliví lidé, kteří mě znají a kterým věřím. A to se pak samozřejmě odráží i na výrazovém utváření písně. I když ta přitažlivost písně na jevišti je nakonec v tom, že ti, kteří poslouchají v ní najdou kus svého života, něco, co sami prožili, o čem přemýšlí…a jestli to konečné „sdílení“ radostí, bolestí, nebo třeba snů přinese stav, kdy jsme na jevišti i v hledišti jeden člověk, je to přesně to, co bych si přála.

Často tě můžeme vídat ve spojení se známým moderátorem a tv zprávařem Karlem Voříškem. Co vás svedlo dohromady?
Karel je jeden z těch, které znám už dlouho, a s nimiž mě pojí nejen společná práce, ale také přátelství a společný smysl pro humor. Pracovali jsme spolu kdysi v Armádním uměleckém souboru, nedávno se znova potkali a zjistili, že si pořád máme, co říct. A nejen to. Karel totiž není jen moderátor, ale také píše. V našem společném pořadu Šansonění už představil některé svoje básně a pro moji poslední desku Dáma s cigaretou napsal tři texty, z nichž jeden z nich dal celé desce název.


Máš nějaké plány do budoucna, ať už profesní nebo všeobecné?

U muzikanta jsou plány do budoucna vlastně většinou docela jednoduché… nová deska …a samozřejmě velká potřeba zpívat. Chystáme se teď hrát víc i mimo Prahu, příští týden představujeme Dámu s cigaretou v Brně a v Olomouci a chtěli bychom pokračovat v klubech v blízkém okolí Prahy. V tuto chvíli se nadějně rozvíjí spolupráce se Starou Mydlárnou v Mělníku, a hudebními kluby ve Slaném a v Kladně.


Odtajníš nám na závěr, jestli máš nějaké jiné hobby, mimo zpívání?
Máme to zřejmě všichni podobné, my komedianti. Žijeme hlavně na jevišti, nebo tím, co na jeviště připravujeme. A když chce člověk věci dělat dobře, celý život se vlastně točí kolem jednoho. Je to taková pozitivní posedlost, motor, který vás žene a dává věcem smysl.

Text: Blanka Tauerová
foto: Jana Zechmeisterová
15.03.2014 14:54:11
ja.z.konce.mesta
Nechte si zasílat novinky přímo do Vaší emailové schránky
Zápatí stránek
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one