Ahoj všem a díky za nahlédnutí. Můžete si projít ochutnávkou mých pokusů z odvětví fotografie, pozie, litera a kresby... :-) (Ovšem mým největším koníčkem je chovatelství.)
P1161669 malá.jpg
1082.jpg
II.jpg
TENTORKÁT JSEM SI POVÍDALA S VIOLONCELLISTOU ZÁPADOČESKÉHO SYMFONICKÉHO ORCHESTRU MARIÁNSKÉ LÁZNĚ
EDUARDEM SCHOBEREMMÁŠ VYSTUDOVANOU KONZERATOŘ, NA JAKÝ NÁSTROJ, NEBO NÁSTROJE HRAJEŠ?

Vystudoval jsem Plzeňskou konzervatoř, obor violoncello u bájného profesora Kavaleho. Je známý mezi cellisty. Byl přísný, nicméně jsem to přežil a s odstupem času vzpomínám na některé věci se shovívavostí. Hraju ještě na klavír, ale nikdy jsem se s ním nespřátelil, stejně jako s ostatními povinnými předměty.OD KOLIKA LET SE VĚNUJEŠ HUDBĚ A CO, NEBO KDO, TĚ MOTIVOVAL?

Od útlého věku jsem poslouchal tatínka, kterak cvičí na violoncello. Pochází z rodiny osmi sourozenců, kteří všichni hráli na nějaký hudební nástroj. A mnoho z nich velmi dobře, ale k profesionální dráze se nedostali z finančních rodinných důvodů. Prostě na školu buď všichni, nebo nikdo. A živit osm dětí na škole,… na to prostě nebyly peníze. Takže od tatínka jsem tak nějak violoncello přejal a dokončil to, co on začal. Rozhodl jsem se být hudebníkem z povolání. I když to je klamné, protože mé povolání je i mým koníčkem. Aktivně jsem začal asi v devíti letech a přibližně ve třinácti jsem se rozhodl, že bych chtěl jít dál… V minulosti existovalo klavírní kvarteto bratří Schoberů. Dvoje housle, violoncello a klavír a ve své době hráli koncerty snad po všech lázeňských domech v Karlových Varech, odkud pocházím. Byl to můj tatínek a tři strejdové. Existovaly i novinové výstřižky, které babička střádala do kroniky, ale ta bohužel zmizela při stěhování mých strýců do Německa.JAKÉ MÁŠ ZÁLIBY, NABO KONÍČKY MIMO HUDBY?

Tak to bude stručné. Elektrická koloběžka, občas kolo, houbaření, plavání - ale ne v bazénu. Jinak mám rád klid a nejoblíbenějším sportem je „ležing“. No a snad ještě časopisy, které nejsou „hloupé“ – jak říkám, tedy ve kterých se můžu dočíst něco poučného.Když si vezmu knížku do postele, často po první stránce usínám. Časopisy vyžadují méně času.MÁŠ NĚJAKÉ OBLÍBENÉ A NEOBLÍBENÉ TELEVIZNÍ POŘADY, POKUD TEDY TELEVIZI SLEDUJEŠ?

Rád se dívám na přírodopisné filmy a na pohádky, mám prostě rád pohodu a krásu. Naopak nesnáším krváky a násilné filmy. Občas si také pustím Poštu pro tebe, na kterou se rád podívám, ale často mě ´její´ příběhy dojmou.PLÁNUJEŠ NĚCO DO BUDOUCNA, AŤ UŽ PRACOVNĚ, NEBO SOUKROMNĚ?

Nerad plánuji. Když si člověk něco umane, většinou to vyjde úplně naopak. Pracovně neplánuji nic. Jsem spokojen se svým zaměstnáním - i když by mohlo být lépe ohodnoceno. A soukromně??? Lásku nebo krásnou ženu buď potkáš, nebo ne.KOLIK HODIN DENNĚ VĚNUJEŠ HUDBĚ - MYŠLENO V PRŮBĚHU ČASU OD DĚTSTVÍ AŽ PO SOUČASTNOST?

Ze začátku to byla tak hodina hry na violoncello, později dvě. Na konzervatoři to tak zůstalo, jen o víkendech se to protáhlo až na čtyři hodiny. No a na konci studia i šest a před závěrečnými zkouškami až osm hodin denně. Dnes víceméně pouze ve zkouškách a pokud jde o něco opravdu náročného, tak musím cvičit i doma ale to nebývá často. Co se týče poslechu hudby, tak nejvíce to bylo na konzervatoři - tak ta hodina denně. Ale dneska, když přijdu ze zkoušky mám nejraději ticho.

autor textu: BLALNKA TAUEROVÁ

foto archiv
img00046.jpg
27.02.2014 13:05:34
ja.z.konce.mesta
Nechte si zasílat novinky přímo do Vaší emailové schránky
Zápatí stránek
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one